Barış Manço ve Alanya Sevgisi

Türkiyenin Kültür Elçisi: Barış Manço

7’den 77’ye ve Adam Olacak Çocuk desek, şüphesiz aklınıza ilk olarak çocukluğumuzun büyük bir bölümünü kaplamış olan Barış Abi gelir. Türkiye’nin ilk gezgini, modern  zamanın Evliya Çelebisi. Bitmek bilmeyen tartışma… ‘Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?’ sorusuna en güzel cevabı: “Gezerken okuyan bilir.”  şeklinde veren kişi. 

Türkiye’yi karış karış gezerek ve sevenlerini bilgilendirerek yaşadıkları ülkeden haberdar olmalarını sağlayan Barış Manço, o unutulmaz şarkılarına çektiği kliplerde de Türkiye’nin farklı noktalarına yer vermesiyle de gönüllerde taht kurmuştur.

Türkiye’deki güzellikleri henüz çocukken keşfettiren Barış Manço!

Her ne kadar çocuk yaşlarımızda da olsak, Barış Manço’nun programını gözümüzü kırpmadan izlediğimiz şüphesiz bir gerçekti. Gezip görmenin ve keşfetmenin önemini her zaman vurgulamış olan değerli sanatçı, insanoğlunun ufkunu genişleten ve dünya üzerinde yaşadığımız nokta haricinde de bir yaşam olduğunu kendisine hatırlatan bu olguların önemini  bize küçük yaşta aşıladı.

Tüm bu güzellikleri anlatırken kullandığı orijinal ve tatlı diliyle adeta ekran başına kitlenmemizi sağlayan ve bu sayede öğrenmemize katkıda bulunan Barış Manço, Türkiye’de gezilmedik yer bırakmadı ve  gezi belgeseli Dönence Dünya Turu programıyla tam 150 ülkeye gitti ve 500 bin km’den fazla yol katetti.

Barış Manço için ülkeler sadece çizilmiş sınırlardan ibaretti!

Ona göre dünya üzerindeki tüm insanlar eşit ve kardeşti. Bu düşünceyle yola koyulup ziyaret ettiği her ülkede tatlı dilinden ödün vermeyerek ve tüm sempatikliğini kullanarak, insanlarla son derece kaliteli iletişim kuruyor, onların geleneklerini, kültürlerini ve yaşam biçimlerini tanıyıp tanıtmayı unutmuyordu. Tüm gördüklerini yeni nesillere aktaran Barış Manço, aslında biz istesek de istemesek de, gezgin olmanın, bir yeri görüp tanımanın ve tanıtmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu bilinçaltımıza işliyordu.

Barış Manço, sadece gittiği ülkeleri tanıyıp tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda Türkiye’yi ve Türk kültürünü burada yaşayanlara en güzel şekilde tanıtarak  Japonya’dan Belçika’ya dünyanın her yanında değerlerimizin, kültürümüzün tanınmasını sağladı.  “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir.” diyen Barış Manço gittiği her ülkede sevildi, sayıldı.

Alanya’dan bir Barış Manço geçti…

Barış Manço’nun Türkiye ve dünya üzerinde gezilmedik yer bırakmadığını söylemiştik. Ancak kendisi sadece şehirleri değil, şehirlere bağlı ilçeleri de karış karış gezmesiyle biliniyordu. Hatta, turistik açıdan oldukça hareketli olan ve tarihi doku bakımından da zengin, Alanya’yı da gezip birçok insanı bölge hakkında bilgilendirmiştir.

Alanya ilçesini oldukça sevmiş olacak ki, buraya kliplerinde bile yer vermiş, severek dinlediğimiz, kulağa oldukça dinlendirici gelen “Beyhude Geçti Yıllar” şarkısı için burayı seçmiştir.

Elbette Barış Manço’nun Alanya macerası bu kliple son bulmamış, klipten önce 1989 yılında, 7’den 77 programının içerisinde yer alan “Barış Manço ile Dere Tepe Türkiye” bölümünde de ilçenin tanıtımına yer vermiştir.

Şüphesiz kendisinin ayak bastığı yerler kendisini şanslı hissetmektedir ve Alanya da bu şansın haklı gururunu yaşayan yerlerden biridir. Kim bilir belki siz de çocukluğumuzun değerli sanatçısı gibi, doğal güzelliklerle dolu, kültürel anlamda güçlü olan ve herkesi kucaklayan bu ilçeyi ziyaret etmişsinizdir. Ne de olsa Barış Manço’nun da Alanya hakkındaki ilk sözleri gibi, “Bu nüfusun yaz aylarında bunun 5-6 katına çıktığı düşünülürse, benden dolayı pek fazla kalabalık olacağını zannetmiyorum…Buyurun Alanya’yı geziyoruz…”

Hiç kalabalık eder misin Barış Abi… Alanya seni çok özlüyor…

 

 •  
  70
  Shares
 • 70
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com