Where green meets blue

Alanya’nın Tarih Kokusu

Renkli gece hayatı, spor organizasyonları, festivalleri ve doğa aktivite alanlarının zenginliğinin yanı sıra Alanya zengin tarihi yerleriyle de dikkat çekiyor. Günümüze kadar ulaşan bu eserler zamana meydan okumaya devam ediyor.

1. Syedra Antik Kent

Drita Otel’e yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta olan Syedra Antik Kentinde, Tunç Devrine tanıklık edeceksiniz.

Anıtsal kapıdan geçerek başlayacağınız tarihe yolculuğunuzda, Akdeniz’in eşsiz maviliği sizlere eşlik edecek. Zamana yapacağınız bu yolculukta, birbirinden farklı uygarlıkların yaşamlarının izlerini gözlemleyebilirsiniz. Biliyor musunuz; Syedra Antik Kentin girişleri ücretsiz!

2. Kızıl Kule

Alanya şehrinin göbeğinde, yat limanında bulunan Kızıl Kule,  13.yy da savunma amacıyla yapılmıştır. Alanya’yı farklı bir bakış açısından görmek istiyorsanız, gitmeniz gereken yerlerden biri olan Kızıl Kule’ye ulaşım, şehrin merkezinde olmasından dolayı oldukça kolay.

3. Tersane

Kızıl Kule’ye kadar gelip, Alanya Deniz savunmasına etkin rol oynamış Tersaneye gitmezseniz elbette ki olmaz. Alanya Tersanesi Dünya Miras Listesinde yerini almak için bekleyen tarihi dokularımız arasında yer alıyor. Böyle bir güzelliği, Alanya yat limanından çıkacağınız tekne turuyla denizden de izleyebilirsiniz. Aynı zamanda yanında bulunan halk plajında yüzme fırsatınız da var.

3. Alanya Kalesi

Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine tanıklık etmiş Alanya Kalesi, hayatınız boyunca unutamayacağınız manzaraları görmenizi sağlayacak. Alanya Kalesi UNESCO Dünya Miras Alanları Geçici Listesinde yer almaktadır. Alanya Kalesi aynı zamanda ulusal ölçekte korunması gerekli kültür varlığı alanı olarak ilan edilmiştir.

Arnavut kaldırımlı sokaklarının içerisinden portakal ağaçları kokularını soluyarak yürüyerek bir Selçuklu sarnıcının içinde dolaşmak ve Akdeniz kıyılarında en iyi korunmuş 13 yüzyıl Tersanesine ulaşmak Alanya anılarınız arasında en çok aklınızda kalan olacaktır.

4. Iotape(Aytap)Antik Liman Kenti

Drita Otele, yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan bu saklı cennet, antik caddesi, hamamı, kilisesi, nekropol ve akropolü ile sapasağlam ayaktadır.  Tek odalı ve üstü kapalı mezar odaları da kentin antik kalıntıları içindedir. Yarımada şeklindeki yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş olan kentin kalesine oldukça zor çıkılmasına karşın, görülen manzara tüm yorgunlukları unutturacak güzelliktedir.

5.Selinus Antik Kent

Gazipaşa sınırları içerisinde bulunan Selinus Antik Kenti, Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde önemli yerleşim alanlarından biri olmuş, ayrıca bu bölge Klikya Dağlık bölgenin en önemli merkezi olarak kabul edilmiştir. Tarihin bir çok dönemine tanıklık eden Selinus Antik Kenti, Alanya – Gazipaşa çevresinde keşfedilmeyi bekliyor.

 

Drita Otel’in de içinde bulunduğu bu havza, oldukça zengin tarihi değerleriyle dikkat çekiyor. Sizler de bu tarihi dokularda, geçmişte yaşamış olan insanların hayatlarına ortak olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

 

 

 

 •  
  27
  Shares
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com