Where green meets blue

Alanya Doğal Oluşumlar

Tarihi ve doğal güzelliklerini sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu hafta ki konumuz Alanya’da bulunan mağaralar. Birbirinden enteresan yapıya sahip Alanya mağaraları, siz değerli misafirlerimizi bekliyor.

1. Damlataş Mağarası

Astım hastalığına iyi gelen Damlataş Mağarası, Drita Otel’e 12 km uzaklıkta Alanya’nın Damlataş bölgesinde  bulunmaktadır.  Mağaranın içerisinde bulundurduğu hava, dışarıdan tamamiyle arınmış durumda. Düzenli olarak yapacağınız ziyaretlerinizin sonunda, farkı göreceksiniz. Mağarayı 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti olan temsili fiyat alınan bu mağaranın oluşumları karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz!  Damlataş Mağarası’nın iç ısısı yaz-kış 22 derecedir. Son olarak söylemeden geçmeyelim, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara. Bu durum Damlataş Mağarasını oldukça özel kılıyor.

2. Cüceler Mağarası

Drita Otel’den ortalama 2 kilometre uzaklıktadır. Sapadere köyü yolunun üzerinde bulunan Cüceler Mağarasının en önemli özelliği, içerisinde bulunan sarkıt ve dikitlerin gökkuşağı renklerinde olması. Bu özelliğiyle bazı turistler tarafından ‘Gökkuşağı Mağarası’ da denilmektedir. Mağaranın sadece 150 metrelik kısmı ile 6 galerisi ziyaretçiler açılmıştır. Damlataş Mağarasından daha büyük olan mağaranın diğer 100 metrelik kısmının ve galerilerinin gelecek turizm sezonuna açılması planlanmaktadır. Cüceler Mağarasının hemen yanında bulunan kafesinde, çamlarla kaplı Toros Dağı manzarası eşliğinde huzuru iliklerinize kadar hissedebilirsiniz..

3. Dim Mağarası

Drita Otel’den 6 km uzaklıkta olan Dim Mağarası, hem Dim Çayı’nın olduğu vadiyi hem de Alanya Kalesini kuşbakışı izleme keyfini sunuyor. Mağaraya giden doğayla iç içe yolun kenarlarında, Alanya’da yetişen tropikal meyveleri yiyebilirsiniz. Mağaranın içerisinde sarkıt ve dikitler ile küçük göl ziyaretçilerine  görsel şölen sunmaktadır ve içerinin hava sıcaklığı bütün sene boyunca 18-19ºC dir.

4. Korsan Mağarası

Alanya Kalesi’nin bulunduğu yarım adanın güneye bakan yamacında bulunan Korsan Mağarasının tavanı 7-8 metre yüksekliğindedir. Alanya Limanından çıkacağınız tekne turlarında, eğer tekneniz küçük ise bu mağaranın içine girip, yüzme şansı bulabilirsiniz. Korsanların, ganimetlerini saklamak için bu mağarayı kullandıkları rivayet edilen Korsan Mağarasında, denizin dibindeki kayaların görüntüsü, mağaraya ayrı bir gizem katmaktadır.

 •  
  31
  Shares
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com