Where green meets blue

Papucu Yarım Çık Dışarıya Oynayalım

Misafirlerimiz yakantop oynarken çok eğlendi.

Nerede eski oyunlar mı diyorsunuz? Biz, bu hafta eğlenceye, oyuna ve nostaljiye aynı anda doyabileceğimiz bir temayı geride bıraktık Drita’da. Bu haftanın teması oyunlardı. Hem geçmişte kalan, sokak oyunları dediğimiz nostaljik oyunlarla, hem de nispeten hayatımıza yeni girmiş kutu oyunlarıyla dolu bir hafta.

Hepimiz zaman zaman geçmişimizi özleriz. Biz de bu hafta kendi çocukluğumuzdaki oyunlara minik bir dönüş yaptık. Bu özlemlerden dolayı düzenlenen tüm oyun aktivitelerine her zamankinden daha da yüksek katılım sağlandı. Tatilimizde; yakan top, körebe, horoz (taş devirmece), tıp (heykel) gibi bir dönem sokaklarda arkadaşlarımızla oynadığımız oyunlar sayesinde eski çocukluk günlerimize geri dönüp, doyasıya eğlendik.

Sadece nostaljik sokak oyunları oynamadık. Bedenleri yerine beyinlerini veya şanslarını kullanmak isteyen misafirlerimiz için de masa oyunları ve jenga gibi oyunlarla da eğlendik. Ayrıca bir tavla turnuvası düzenledik. Ve en şanslı, tabiri caizse bileği kuvvetli bir arkadaşımız bu turnuvanın şampiyonu oldu. Tüm bu oyunlar sayesinde oyun oynamanın faydalarından da yetişkin de olsak bol bol faydalanmış olduk.

Peki, ama neydi oyun oynamanın faydaları?

Pratik çözüm bulma duygusunu, empati kurabilme yeteneğini, kurgulama ve iletişim becerisini geliştirirken eğlenme şansı veren, aynı zamanda da motor becerilerini kullanmayı yani fiziksel aktiviteyi de sağlayan en güzel egzersiz türüdür.  Bireyselliği geliştirirken bir yandan da bir gruba ait olmayı ve bir grupla beraber çalışabilmeyi sağlayan bir faaliyettir. Çocuklar için ise daha da çok fayda söz konusudur.

Henüz hayata dair çok fazla tecrübesi olmayan minik misafirlerimiz de oyunlar sayesinde davranışların şekillenmesini keşfettiler. Oynayarak, tatil yaparken de eğitime devam edilebileceğini bizlere gösterdiler.

Hadi ama biraz da minikler oynasın:

Küçük misafirlerimiz için bu hafta daha da merak uyandırıcıydı. Birçoğu hayatlarında ilk kez dijital oyunlarla değil de körebe, yakantop, kutu kutu pense veya yağ satarım bal satarım gibi gerçek oyunlarla tanışıyorlardı.

Tüm bunların yanında stratejik yönlerini de geliştirebilmek, eğlenirken düşündürebilmek için masa oyunlarımıza onları da dahil ettik.

Misafirlerimizin tatillerini daha da unutulmaz yapmak bilinciyle yola çıktığımız Drita’da hem tatil yapıp hem de farklı aktivitelerle hem duygusal hem de fiziksel olarak da deşarj olmak isterseniz sizi bekliyor olacağız.

 •  
  20
  Shares
 • 20
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com